Zaczarowana dorożka - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zaczarowana dorożka, opublikowana pierwszy raz w „Przekroju”, została napisana w 1946 roku i wywodzi się z poetyki „Zielonej Gęsi”.

Wiersz Zaczarowana dorożka jest utrzymany w nastrojowej, pełnej liryzmu atmosferze. Nie oznacza to jednak, że jest pompatyczny i pełen patosu. Przeciwnie – Gałczyński zadbał, by przemycić do niego trochę ironicznej groteski.

Sytuacja liryczna jest czytelna. Podmiot opowiada o nocnej podróży zaczarowaną dorożką (wzorowaną na fiakrze nr 13, własności znajomego Gałczyńskiego - Jana Kaczary) przez Kraków. Utwór jest zapisem wrażeń i spostrzeżeń, poczynionych w czasie tej niezwykłej przejażdżki.

Z racji tego, iż Gałczyński często i z chęcią korzystał z dorożek, gdy przebywał w Krakowie w latach 1946-1948, Zaczarowana dorożka nabiera cech autobiograficznych. Współcześni poecie badacze literatury uważali, że autor Spotkania z matką był pod tak ogromnym wrażeniem recytatorskich umiejętności Kaczary, który zapoczątkował zwyczaj noszenia czarnego melonika - symbolu krakowskiego dorożkarstwa oraz mówił wierszem, że postanowił uwiecznić go w jednym ze swoich poematów. Podobnego zdania był przyjaciel poety – Tadeusz Kwiatkowski:

Pod nocnym lokalem “Cyganeria” stała samotna dorożka. Dorożkarz słysząc nasze śpiewy i głosy, pełne zachwytu nad Krakowem utopionym w nocy letniej, zaprosił nas do swej dryndy, zaciął biczyskiem konika i pozwoliliśmy się mu unieść w krakowski przestwór. I zaczęły się cuda.
Dorożkarz miał sumiaste wąsy, nosił melonik na bakier, wszystko przepisowo jak w wodewilu. Galopując przez puste ulice odwracał się na koźle do nas i mówił wierszem. Autentycznym trzynastozgłoskowcem, z klasyczną cezurą po siódmej zgłosce.

Siedzieliśmy zaczarowani. Wiersze brzmiały mniej więcej tak:
Patrzcie tutaj, przed nami Maryjacka Wieża,
co otwiera Polakom niebiosa na ścieżaj.

Jechaliśmy urzeczeni. Konstanty od czasu do czasu kuksał mnie w bok z radości. Mijając plac Wszystkich Świętych, dorożkarz wyrecytował:
Na prawo mamy ratusz, gdzie w pewnych okresach
siadają miejskie rajce na swoich sedesach.
(…)
Gadam wierszem, co czyni w Polsce już niewielu,


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Spotkanie z matką - analiza i interpretacja
2  Teatrzyk Zielona Gęś - omówienie cyklu
3  Pieśń o żołnierzach z Westerplatte - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Zaczarowana dorożka - analiza i interpretacja    Tagi: